logo logo logo
Úvodní obrázek ilustrující obor Vesmírné technologie

Vesmírné technologie

Usnadňují život každému z nás. Od využívání dat z družic v běžném životě až po výrobky, které vznikly díky vesmírným výzkumům. Česko je zemí s dlouhou tradicí výzkumu i výroby komponentů pro vesmírné rakety a družice. Díky významnému zapojení českého průmyslu najdeme na trupu každé evropské rakety naši vlajku.

Češi a vesmír v číslech

Ikona ilustrující obsah informačního boxu

Naše družice

Česká republika vysílá na oběžnou dráhu za poslední roky až tři družice ročně.

Ikona ilustrující obsah informačního boxu

Češi ve vesmíru

Československo bylo třetí zemí, která měla svého občana na oběžné dráze – Vladimíra Remka. Velkou šanci dostat se do pěti let na oběžnou dráhu má nyní člen rezervního sboru evropských astronautů Aleš Svoboda.

Ikona ilustrující obsah informačního boxu

České firmy

Do kosmických aktivit je po celé České republice zapojeno přes 150 firem.

Česká stopa
ve vesmírných technologiích

Rakety

Česká republika významně přispěla k vývoji a výrobě nové vesmírné rakety Ariane 6. Klatovská firma ATC Space vyrobila celé bloky této evropské rakety. UNEX z Uničova vytvořil startovací rampy a odsunovací podvozky pro Ariane 6. Firma MCE Slaný zase vyrobila deflektory, které odvádějí spaliny zespod rakety do obřích výfuků startovací rampy.

Ilustrační fotografie oboru.

Družice

V Brně bylo kompletně vyvinuto a postaveno modulární vypouštěcí zařízení na družice pro evropskou raketu Vega. V Brně a Praze jsou kompletně navrhovány, vyvíjeny a sestavovány družice, a to i pro mezinárodní zákazníky. Družice dosahují různých velikostí. Některé jsou malé jako mobilní telefon, jiné obrovské jako fotbalové hřiště. Okolo Země jich obíhá přes 10 tisíc. Data z družic použije denně každý z nás průměrně čtyřikrát. Ať už v navigačních systémech, na satelitní internet, televizi a telefonování, nebo pro ověření bankovních transakcí.

Ilustrační fotografie oboru.

Vesmírný výzkum

V České republice každým rokem vznikají unikátní projekty, které se zaměřují na výcvik budoucích astronautů, využívání dat z družic v běžném životě nebo ochranu kosmonautů ve vesmíru. Ústavy Akademie věd České republiky a univerzity se také podílejí na největších světových vesmírných misích: například na Solar Orbiter, nabízející unikátní pohled na póly slunce, JUICE, největší planetární sondě všech dob, která letí k Jupiterovým ledovým měsícům, dále na přelomové misi LISA, zkoumající gravitační vlny, a mimo jiné i na projektu Athena, unikátním kosmickém teleskopu, který bude zkoumat silné rentgenové záření a srážky černých děr.

Ilustrační fotografie oboru.

Kde najdu více informací?

Czech Space Week

Největší festival kosmických aktivit v Česku.

Czech Space Portal

Web s informacemi o kosmických aktivitách v České republice i v zahraničí.

Studium

Uplatnění ve výrobě a vývoji vesmírných technologií najdou studenti různých oborů. V Praze je navíc možné studovat přímo kosmonautiku.

Praha

České vysoké učení technické v Praze