logo logo logo
Úvodní obrázek ilustrující obor Umělá inteligence

Umělá inteligence

Vznikla v polovině dvacátého století jako odvětví informatiky, které bylo dlouhou dobu okrajové a opomíjené. Umělá inteligence (AI) je dnes jednou z nejrychleji rostoucích oblastí našeho poznání a proniká do ostatních vědeckých oborů, průmyslu i našich každodenních životů. Česká republika se etablovala jako významný hráč v AI díky silnému výzkumnému zázemí, jako je iniciativa Prg.ai a velká podpora inovací.

Umělá inteligence v číslech

Ikona ilustrující obsah informačního boxu

AI ve firmách

Podle údajů Českého statistického úřadu z října 2024 využívá technologie umělé inteligence 11 % českých podniků. Mezi firmami s 250 a více zaměstnanci už tento podíl překročil 40 %.

Ikona ilustrující obsah informačního boxu

Dotace projektů

Ministerstvo průmyslu a obchodu v roce 2024 vyčlenilo 700 milionů Kč na podporu firemních projektů využívajících umělou inteligenci. Maximální podpora na jeden projekt je 30 milionů Kč.

Ikona ilustrující obsah informačního boxu

Veřejnost a ChatGPT

Přibližně 15 % Čechů už vyzkoušelo ChatGPT, jeden z nejznámějších běžně dostupných nástrojů AI. Umělou inteligenci tak v každodenním životě využívá čím dál více lidí.

Česká stopa
v umělé inteligenci

Historie a současnost

Česká stopa v oboru je výrazná už od jeho úplných počátků až do dnešní doby. Bratři Čapkové dali světu slovo robot (drama R.U.R., 1920), které se pak stalo nedílnou součástí technologického jazyka. Český vědec Tomáš Mikolov zase v roce 2013 položil základy dnešní revoluce v umělé inteligenci svým přelomovým článkem o tom, jak efektivně reprezentovat slova pomocí čísel.

Ilustrační fotografie oboru.

Startupy v oblasti AI

Naše země je domovem několika inovativních AI startupů, které získaly mezinárodní uznání. Například společnosti Resistant AI a Rossum se specializují na aplikaci umělé inteligence ve sféře finanční bezpečnosti a automatizace dokumentů. Tyto firmy přispívají k rozvoji AI technologií a jejich praktickému využití v různých sektorech.

Ilustrační fotografie oboru.

Zapojení univerzit

V roce 2021 se týmy z Fakulty informačních technologií VUT v Brně a Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze umístily na předních příčkách v mezinárodních soutěžích zaměřených na rozpoznávání řeči a strojové učení. Potvrdily tak vysokou úroveň českého výzkumu v této oblasti.

Horkou novinkou je pak projekt vývoje velkých jazykových modelů OpenEuroLLM, jehož hlavním koordinátorem je Univerzita Karlova. OpenEuroLLM je zaměřen na vývoj otevřených, transparentních a výkonných velkých jazykových modelů (LLM). Očekává se, že vytvoří evropskou konkurenci ChatGPT a dalším modelům z USA a Číny.

Ilustrační fotografie oboru.

Kde najdu více informací?

Evropský parlament

Základní informace o umělé inteligenci a oborech, ve kterých se s ní můžeme setkat.

Iniciativa Prg.ai

Přehled zajímavých českých projektů a možností vzdělávání v oblasti AI.

Kde studovat umělou inteligenci?

Přestože se jedná o spíše mladý obor, jeho studium je možné napříč celou Českou republikou.

Praha

České vysoké učení technické v Praze

Univerzita Karlova

Vysoká škola ekonomická v Praze

Brno

Masarykova univerzita

Ostrava

Technická univerzita Ostrava

Plzeň

Západočeská univerzita