
Inovace ve zdravotnictví
Česká republika se profiluje jako lídr v oblasti zdravotnických inovací v Evropě. Využívá pokročilé technologie v telemedicíně, personalizované medicíně a robotické chirurgii. V posledních letech se rozvíjí také oblast digitálního zdravotnictví a využívání umělé inteligence pro diagnostiku, analýzu dat a zlepšení péče o pacienty. Tyto inovace zefektivňují zdravotní systém a zvyšují kvalitu léčby.
Inovace ve zdravotnictví v číslech
Robotické systémy
Česká republika má přes 20 nemocnic vybavených robotickými chirurgickými systémy. Počet robotických operací ročně vzrostl o více než 20 %.
Investice
Do českých zdravotnických inovací bylo v roce 2022 investováno více než 500 milionů Kč.
Telemedicína
V roce 2023 v Česku proběhlo přes dva miliony telemedicínských konzultací. Tato oblast kontrol i rehabilitací na dálku zaznamenává výrazný růst.
Česká stopa
v inovacích ve zdravotnictví
Pokroky v genetickém výzkumu a analýze dat vedou k individuálnímu přístupu k léčbě. V personalizované medicíně se začal využívat i 3D tisk. Jeho hlavní výhodou je možnost rychle a přesně vyrobit titanové nebo plastové implantáty a operační pomůcky na míru pacientovi podle jeho CT vyšetření. České firmy se v této oblasti díky špičkovému výzkumu a technologickému vývoji řadí mezi světové lídry. Jedním z příkladů je společnost TecuMed, která využívá pokročilé technologie 3D tisku, jako je SLM (spékání titanového prášku laserem) pro titanové implantáty a FDM (nanášení roztaveného biokompatibilního polymeru) pro plastové součásti.

Česká republika patří mezi lídry v používání robotických systémů, které umožňují precizní a minimálně invazivní operace. Rekonvalescence pacientů je díky nim rychlejší a rizika nižší.
Robotické systémy se používají například i v radiologii, kde v nedávné době vzniklo zařízení Beam TraX, vyvinuté pražskou firmou ADVACAM, které zvyšuje přesnost ozařování nádorů v mozku a minimalizuje vedlejší účinky, jako je poškození paměti či zraku. Přístroj sleduje dráhu částic vzniklých při průchodu iontového paprsku hlavou pacienta, což umožňuje cílenější ozařování nádoru bez zasažení zdravé tkáně. Zařízení je miniaturizovanou verzí detektorů z CERN, přizpůsobenou pro medicínské využití, a aktuálně prochází klinickými testy v nemocnici v Heidelbergu. Jedná se o první zařízení svého druhu na světě.

Kde najdu více informací?
Kde studovat tento obor?
Česká republika nabízí jedno z nejlepších lékařských vzdělání. Na několika univerzitách nalezneme i obory, které jsou zaměřené přímo na inovace a vývoj ve zdravotnictví.
Technická univerzita Ostrava
Ostravská univerzita
Masarykova univerzita
Univerzita Pardubice
Univerzita Karlova